صفحه اصلی > اخبار > اخبار برگزیده 


  چاپ        ارسال به دوست

قاضي سراج در دومیـن اجـلاس همکاری‌هاي بین المللی براي جاده ابريشم پاك(عاري از فساد) در چين مطرح كرد:

ايجاد گروه نگهبانان راه براي صيانت از پاكدستي و شفافيت در ميان اعضاء كشورهاي جاده ابريشم

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، قاضي سراج رئيس سازمان بازرسي كل كشور كه به جمهوري خلق چين عزيمت كرده است در دومیـن اجـلاس همکاری‌هاي بین‌المللی براي جاده ابريشم پاك(عاري از  فساد) و مجمع ابتکار یک پهنه ـ یک راه، كه با حضور نمايندگان بيش از يكصد كشور از پنج قاره جهان در شهر پكن در حال برگزاري است در سخناني با برشمردن كشورمان به عنوان نماینده یکی از کهن‌ترین اعضاء جاده ابريشم، عصر حاضر و دنياي كنوني را دنياي شبكه‌اي دانست كه با تحول و شتاب بسيار  در جریان تکامل و بدست آوردن قدرت برای اعضای خود است و بازیگران کلیدی دنیای فردا به عنوان رقبای اصلی دولت‌های خارج از مجموعه‌ها، به ایفاء نقش‌هایی همپای آنها پرداخته و موثرترین عناصر بر تصمیم‌گیری های آنها خواهند بود.

رئيس سازمان بازرسي كل كشور  در ادامه اظهار داشت: ابتکار یک پهنه ـ یک راه از این منظر می‌تواند در قالب یک نگاه شبکه‌ای مورد توجه قرار گیرد. کشورهای مرتبط با جاده ابریشم، با ايجاد شبکه ، در کارکردهای خود، منافعی چندوجهی را برای اعضا به همراه مي‌آورند كه هویت خود را از دل تاریخ روابط اعضاء در قالب جاده ابریشم و به عنوان مجموعه‌ای پایا و پویا حفظ مي‌نمايند و با جلب منافع حاصل از این همکاری‌ها و از راه گسترش مراودات، به مجموعـه‌ای اثربخش برای حفاظت از اصول قانونی مورد توافق، حفاظت از یکدیگر در برابر زیاده‌خواهی دولت‌های یکجانبه‌گرا و همکاری و همیاری در مقابله با فساد تبدیل مي‌شوند.

قاضي سراج با استناد به تجارب سازمان بازرسي كل كشور جمهوري اسلامي ايران و در نظام عدالت کیفری پیشنهاد تشکیل یک گروه هشدار دهنده، با نام نگهبانان راه و متشکل از نمایندگان اعضاء را مطرح كرد و گفت؛ گروه نگهبانان راه سه وظیفه مهم نظارت، هشدار و پیشنهاد را بر عهده دارد. این گروه با گردآوری تجارب اعضاء در مبارزه با فساد و رصد روندهای موجود، دولت های مرتبط با راه ابریشم را به عنوان شبکه‌ای مشترک المنافع در جریان رخدادها، هشدارها و پیشنهادهای خود در امر مبارزه با فساد و حاکمیت قانون قرار خواهد داد.

وي با اشاره به دو واژه نگهبان و راه ، وظیفه این گروه را نگهبانی و نظارت در میان کشورهای عضو راه ابریشم دانست كه با دستگاه‌های نظارت و بازرسی، ضد فسادی و آمبودزمان‌های کشورهای عضو و سپس با نهادهای ذیربط منطقه‌ای و جهانی در ارتباط است و با دریافت اخبار، اطلاعات به روز و روش‌های جدید مقابله با فساد به متناسب‌سازی آن با وضعیت کشورهای عضو خواهند پرداخت .

رئيس سازمان بازرسي كل كشورمان در خاتمه سخنان خود اظهار داشت؛ راه‌اندازی ابتکارات جمعی در فعالیت‌های مقابله‌ای با فساد در قالب طرح‌های شبکه‌ای،ضریب موفقیت اعضاء در دستیابی به نقاط مشترک برای اجرای برنامه‌های مشابه و مشترک را افزایش خواهد بخشید.

گفتني است دومیـن اجـلاس همکاری‌هاي بین المللی در جاده ابريشم پاك(عاري از فساد) و مجمع ابتکار یک پهنه ـ یک راه، با حضور رؤساي جمهور برخي كشورها، وزراي اقتصاد، رؤساي سازمان‌هاي نظارت و بازرسي و دستگاه‌هاي ضدفسادي كشورهاي جهان و نمايندگان سازمانهاي بين المللي از تاريخ ٥ لغايت ٧ ارديبهشت در مركز اجلاس‌هاي بين المللي شهر پكن در حال برگزاري است.

 

 

 


١٦:٠٠ - پنج شنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٣٧٦٨    /    تعداد نمایش : ١٤٢٧عید سعید فطر مبارک باد
گزارش تصویری
محتويات مرتبط
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است