صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

پیشنهاد قاضی سراج در یازدهمین اجلاس جهانی آمبودزمان بین‌المللی:

تشکیل گروه‌های موقت علمی و تدوین شاخص‌های جهانی و منطقه‌ای برای ارزیابی و سنجش اثربخشی فعالیتهای آمبودزمانی

 رئیس سازمان بازرسی کل کشور در سخنرانی خود در اجلاس تایلند اظهار داشت که ارزیابی نادرست از فعالیتهای آمبودزمانی، چه در قالب بزرگنمایی آنچه اتفاق افتاده و چه در شکل کوچک شمردن یا نادیده گرفتن اقدامات، تأثیرات مخربی بر فعالیتهای آتی این نهادها برجای خواهد گذارد.
به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور ناصر سراج که برای شرکت در یازدهمین اجلاس جهانی موسسه آمبودزمان بین‌المللی به بانکوک سفر کرده است، عصر امروز در خصوص ارزیابی فعالیتهای نهادهای نظارت و بازرسی در حوزه‌های آمبودزمانی، ضمن برشمردن اهمیت نهاد آمبودزمان که به‌عنوان واسط میان دولت‌ها و شهروندان عمل می‌نماید، موضوع ارزیابی عملکرد آمبودزمان را مبحثی پایه‌ای و بنیادی دانست و محور اصلی آن را اثربخشی فعالیتهای آمبودزمانی بیان نمود.
آگاهی از میزان اثربخشی بر مسأله اصلی فعالیتهای آمبودزمانی، اثربخشی بر روی گروه‌های هدف و میزان تأثیر این فعالیت‌ها بر دیگر حوزه‌ها، حیطه‌های سه‌گانه ارزیابی است و ارزیابی دقیق بدون سنجش این موارد امکان پذیر نیست و این امر تنها در یک نظام آماری قابل اعتماد معنادار خواهد بود.
قاضی سراج اظهار داشت که سنجش اثربخشی فعالیتهای آمبودزمانی در بازه‌های زمانی مشخص دوگونه روندشناسی در مورد اثربخشی آمبودزمان به وجود میاورد. بررسی و مقایسه فعالیتهای یک آمبودزمان در دوره‌های مختلف و مورد مقایسه قرار گرفتن فعالیتهای آمبودزمان های مختلف در سطوح فراملی زمینه را برای درس آموزی از تجارب دیگران در موقعیت‌های موفق و ناموفق فراهم می‌کند.
وی گفت؛ در ارزیابی عملکردهای آمبودزمانی به‌کارگیری روش‌های دقیق ارزیابی عملکرد و به‌کارگیری افراد حرفه‌ای در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. رییس سازمان بازرسی کل کشور در پیشنهادی کاربردی خطاب به اعضای آمبودزمان بین‌المللی گفت برای موفقیت در تحقق این ارزیابی، به‌طور موردی و نیز مطالعات مقایسه‌ای با همکاری این نهاد جهانی و آمبودزمان‌های منطقه‌ای، تشکیل گروه‌های موقت علمی و تدوین شاخص‌های جهانی و منطقه‌ای عملکرد آمبودزمانی در حوزه‌های اساسی این فعالیت‌ها ضروری است تا اینکه آمبودزمان‌ها تصویر وضعیت فعلی خود در مقایسه با گذشته خود و در مقایسه با دیگران را دارا باشند.
قاضی سراج در خاتمه اظهار داشت که بهترین فرصت ممکن برای ارائه آمارهای مقایسه‌ای در قالب شاخص‌های یاد شده و ترسیم تصویری کلی از اثربخشی‌های عملکرد آمبودزمانی، در اجلاس‌های جهانی و منطقه‌ای آمبودزمانی است. گفتنی است یازدهمین اجلاس جهانی آمبودزمان بین‌المللی با حضور بیش از یکصد و پنجاه آمبودزمان از مناطق مختلف جهان روز چهارشنبه در بانکوک تایلند آغاز بکار کرد. همچنین در این سفر محمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تایلند نیز به همراه رئیس سازمان بازرسی کل کشور در مراسم افتتاحیه شرکت داشت.


١٧:٤٩ - چهارشنبه ٢٦ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٢١٠٦    /    تعداد نمایش : ١٠٥٣٩شعار سال ۱۳۹۹: جهش تولید
گزارش تصویری
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است