صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

قاضی سراج در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما:

گزارش فیش‌های حقوقی غیرمتعارف به‌زودی آماده می‌شود

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در اولین روز هفته قوه قضائیه با حضور در برنامه تیتر امشب ضمن تبریک به مناسب فرارسیدن هفته قوه قضائیه و میلاد امام حسن مجتبی (ع) به تاریخچه شکل گیری سازمان بازرسی اشاره کرد و گفت: این سازمان از سال 1308ایجاد شده و قدمتی 90 ساله دارد.

وی افزود: در سال 1360 طبق اصل 174 قانون اساسی این سازمان تصویب شد و در آن زمان زیر نظر قوه قضائیه بود و اکنون زیر نظر شخص رئیس قوه قضائیه است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به وظایف این قانون تصریح کرد: نظارت بر حسن جریان امور کشور و اجرای صحیح قوانین در همه ادارات است و در سه قوه می‌تواند نظارت داشته باشد و ورود پیدا کند.

سراج در خصوص پرداخت حقوق‌های چند ده میلیونی برای برخی از مدیران دولتی گفت وظیفه ذاتی ما است که در این خصوص وارد شویم؛ متأسفانه الآن یک مسایلی در رسانه‌ها مطرح شد که مقداری سیاه نمایی شد، نمی‌خواهم آن را رد کنم اما به‌اندازه‌ای که در رسانه‌ها مطرح شد، قطعاً این موضوعات نبود.

وی افزود: همه این فیش‌های حقوقی را بررسی کردیم. دوشنبه هفته گذشته حضرت آیت الله لاریجانی ابلاغی برای من صادر کردند که در این رابطه به‌صورت جدی وارد شوم و گزارشی ارایه دهم، گزارش ما به‌زودی آماده خواهد شد و به روسای سه قوه تقدیم خواهیم کرد؛ همچنین گزارشی نیز دیروز خدمت روسای سه قوه ارسال کردم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور اضافه کرد: اکثراً مدیران ما سخت کوش، نجیب و پاک دست هستند، نباید به خاطر چهار مدیری که خلاف کرده‌اند، آن را به کل مدیران تعمیم دهیم.

قاضی سراج ادامه داد: به‌عنوان رییس سازمان بازرسی کل کشور، سه سال است که تمام سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها را رصد کرده‌ام.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش در این برنامه زنده تلویزیونی بیان کرد: اخیراً در کشور چین بودم و بیش از صد کشور در آنجا حضور داشتند که از مسئله فساد نگران بودند.

این مقام قضایی تصریح کرد: سخنرانی من در بندی که بیان کردم، مورد تصویب قرار گرفت و در بیانیه‌ای پایانی آمده بود، آن هم برگرداندن اموال نامشروعی که افراد از جهان سوم به غارت می‌برند و در کشورهای غربی پناهنده می‌شوند.

وی اضافه کرد: اخیراً به یکی از کشورهای غربی نیز سفر کردم و از رییس سازمان بازرسی آن کشور دعوت کردم به ایران بیاید، رتبه «تی آی» آن کشور در جهان، تقریباً یک است که در فرجه زمانی رتبه از صد، مجدداً به یک آمده و نمودار خیلی قابل قبول نیست، آیا اشتباهی رخ داده است؟ ایشان گفت، خیر، در جنگ جهانی دوم مردم نسبت به آینده فرزندان و خودشان احساس ناامنی کردند که تقریباً مباح دانستند به اموال عمومی دست درازی کنند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: آن مقام خارجی تأکید کرد وقتی رتبه کشور ما به حداکثر رسید، حکام کشور ما احساس خطر کردند، برنامه هشت ماده‌ای تصویب و تبلیغاتی کردیم و این باعث شد که مردم احساس امنیت نسبت به آینده خود و فرزندانشان کنند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اتفاقی که در فیش‌های رسمی افتاده است گفت: این مسئله مربوط به زمان حاضر نیست و قبلاً هم بوده است، به‌طوری که در گذشته ما آن را بررسی می‌کردیم و پرونده نیز تشکیل می‌شد.

وی یادآور شد: زمانی که دولت تغییر کرد، مسئولیت بنده نیز همزمان با مسئولیت دولت بود و در کل گزارش‌هایی که در نهاد ریاست جمهوری فرستادم، 96 درصد منجر به برائت شده اما در این دوره یعنی از شهریور سال 92 تا اکنون 68 درصد منجر به محکومیت شده است؛ بنابراین عزم دولت هم مبارزه با فساد است، این تعداد لیست‌ها را رد نمی‌کنم و مستند هم دارم اما در رابطه با آن، بزرگنمایی و به آن دامن زده شده است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: صندوق توسعه ملی 20 درصد حاصل فروش میعانات نفتی، گازی و فرآورده‌های آن است که امسال 30 درصد افزایش یافته است. این صندوق سه رکن دارد که متشکل از هیأت امنا، هیأت عامل و هیأت نظارت است که رئیس جمهور و همچنین از سه قوه در هیأت امنا حضور دارند و رئیس سازمان بازرسی کل کشور رئیس هیأت نظارت است، رئیس دیوان محاسبات دبیر آن و رئیس سازمان حسابرسی به‌عنوان نائب رئیس است و مسائلی که مطرح شده، متأسفانه مربوط به هیأت عامل است.

سراج تصریح کرد: در جلسه‌ای که رئیس جمهور، وزرای مربوطه، اشخاصی از قوه مقننه و قضایی هم حضور داشتند در این صندوق پیشنهاد بودجه‌ای مبنی بر تقاضای افزایش 67 درصدی حقوق شده بود که پیشنهاد بررسی این موضوع را به رئیس جمهور دادم، مبنی بر اینکه کمیسیونی برای بررسی تعیین بودجه مشخص شود و وی استقبال کرد؛ کمیسیون را تعیین کردیم و بودجه صندوق از سال گذشته هم درصدی کاهش پیدا کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه فیش‌هایی که برای صندوق صادر شده بود به لحاظ قانونی وجه داشته و یا تخلف بوده است، گفت: در واقع درزها و فرار قانونی بوده که از آن استفاده کرده و اقدام کرده‌اند.

سراج به ماده 72 قانون مدیریت خدمات کشوری اشاره کرد و گفت: در بند (هـ) ماده 50 قانون برنامه پنجم متأسفانه کف و سقفی برای گرفتن حقوق مشخص نشده است، این در حالی است که ما باید بررسی کنیم و راه فرار قانونی را ببندیم تا مدیری به خودش اجازه ندهد پول‌های کلان بگیرد.

وی تصریح کرد: در رابطه با برگرداندن پول‌ها، قطعاً همان‌طور که رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه بیان کرده‌اند، این امر صورت می‌گیرد؛ این در حالی است که رئیس جمهور هیأتی به ریاست آقای جهانگیری برای بررسی این موضوع تشکیل داده و اگر خلافی کرده باشند و خارج از قانون پولی گرفته باشند، قطعاً برگشت داده خواهد شد و در غیر این صورت، قضایی می‌شوند و هرگاه حکم قطعی شد، ما طبق قانون نام و هویت فرد را اعلام می‌کنیم. امروز 198 میلیون تومان به خزانه برگردانده شده است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در بخش آلودگی هوا چه سازمان‌هایی مقصر شناخته شده‌اند و سازمان بازرسی در این زمینه چه اقداماتی انجام داده است، گفت: ما به‌طور جامع آسیب شناسی کرده‌ایم و هفته گذشته من سه نامه به روسای قوا نوشتم و رئیس قوه قضاییه و رئیس جمهور دستور دادند و تصویر دستورشان هم برایم ارسال شد؛ تأکید داریم که در زمستان آینده، این مسئله تا حدود قابل قبولی برطرف شود.

وی ادامه داد: ما با بالاترین مقام حدود 11 سازمان، شهرداری و وزارتخانه مکاتبه کردیم و بعضی از آنها پاسخ دادند و ان‌شاءالله طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، آنها را عملیاتی خواهیم کرد. همچنین به مسئله ریزگردها و استان‌هایی همچون خوزستان و کردستان که درگیر این مسائل هستند ورود کرده‌ایم و در این زمینه دستگاه‌های داخلی هم باید پاسخ دهند.

سراج در ارتباط با ورود سازمان بازرسی کل کشور به قراردادهای جدید نفتی نیز گفت: قراردادهای نفتی را به‌صورت جامع بررسی کردیم و جلسه‌ای با وزیر نفت و معاونین آن داشتیم که 13 مورد اشکال گرفتیم و وزیر به‌جز یکی دو مورد، بقیه را تمکین کرد و بیان شد که همه اشکالات را برطرف می‌کنند و ما پیگیر آن دو مورد هم هستیم؛ خطوط قرمز ما هم در این موارد، منافع ملی است.

وی درباره فرارهای مالیاتی توسط برخی از افراد و شرکت‌ها نیز گفت: متأسفانه این فرارهای مالیاتی وجود دارد و افرادی با ثبت شرکت‌های بسیار، فاکتورفروشی و همچنین بازکردن حساب‌های بانکی متعدد از پرداخت مالیات فرار می‌کنند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور توضیح داد: به‌عنوان نمونه، در یکی از روستاهای بندرعباس، فرد ساده‌ای را فریب داده و برای او حساب بانکی باز کرده بودند و با تهیه دست چک و بالابردن گردش حساب، کارت بازرگانی برای این شخص تهیه کرده و با نام این فرد ساده توانسته بودند بسیاری فعالیت اقتصادی داشته باشند که ما با پیگیری، شناسایی و بازجویی از نفرات زیادی توانستیم فرد اصلی را شناسایی کنیم. جالب توجه اینکه فرد اصلی، پرونده و اظهارنامه‌های مالیاتی فراوانی را داشت.

وی تأکید کرد: یکی از روش‌های فرد یادشده، این بود که مثلاً اگر 500 هزار عدد فرش قرار بود ارسال شود، در اظهارنامه گمرکی اظهار می‌کردند 50 هزار فرش و سپس با کپی گرفتن از این اظهارنامه و دستکاری در آن، دوباره 500 هزار فرش را عنوان می‌کردند. متأسفانه شرکت‌های صوری فروش اوراق و جعل مهرها زیاد و مبارزه کردن بسیار سخت شده است و مثل سابق نیست که بتوانیم به‌راحتی شناسایی و سریعاً جلوگیری کنیم.

قاضی سراج در خصوص معوقات بانکی هم اظهار داشت: خوشبختانه اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و تقریباً متوقف شده و باید گفت که بیشتر این معوقات مربوط به قبل است و حدود 93 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داشتیم که امسال مقداری از آن وصول شد. البته برای همه معوقات نمی‌توان نسخه یکسانی پیچید به‌عنوان مثال در زمانی که دلار هزار تومان بود و الآن بین 3 تا 4 هزار تومان است، بسیاری از افراد به خاطر این نوسانات بدهکار شدند ولی بعضی‌ها بدهی‌شان به سبب دزدیدن اموال بیت‌المال بوده است.

وی ادامه داد: در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی چندین بار جلساتی برگزار شد و کمیته و کمیسیون‌هایی تشکیل شده است تا در ارتباط با افرادی که بدهی‌شان واقعاً برای دلالی بوده، یک اقداماتی انجام می‌شود و برای افرادی که به سبب نوسانات دچار مشکل شده‌اند، اقدامات دیگری انجام شود.

قاضی سراج تصریح کرد: متأسفانه مبارزه با قاچاق هم نتوانسته است به‌طور کامل جلوی پدیده مذکور را بگیرد؛ مثلاً کفش ما در دنیا حرف اول را می‌زد اما الآن اکثراً یا تعطیل هستند یا در حال تعطیل شدن. حاکمیت به دنبال این است که به‌طور جدی قاچاق را کاهش دهد.

این مقام قضایی در خصوص بعضی از واردات کالا به کشور گفت: برخی از استانداران ما به سبب چرخاندن استان خود، اقدام به یکسری واردات کرده‌اند؛ مثلاً استانداری مجوز واردات یک میلیون تن میوه را صادر کرده که باعث آسیب رسیدن به صنعت کشاورزی می‌شود و یا واردات ماشین‌های مدل بالا که در اروند اتفاق افتاد (که وقتی از افراد ذی‌ربط در این باره سؤال می‌شد که می‌دیدم که هدف اصلی آن‌ها تعیین منافع برای مردم بوده است) نهایت این واردات به صنعت خودروی کشور و اقتصاد ضربه زده است.

رئیس سازمان بازرسی کشور در خصوص بحث «سلامت اداری» نیز اظهار کرد: من به رئیس شفافیت گفتم که این رتبه بندی را قبول ندارم؛ چون آنها را از اپوزیسیون می‌گیرند و سیاه نمایی می‌شود؛ قرار شد که ما در شهر برلین آلمان دیداری داشته باشیم که قطعاً شرایط ما بهتر خواهد شد.

این مقام قضایی ادامه داد: در رابطه با ارتقای نظام سلامت اداری اقدامات خوبی کرده‌ایم. این قانون به مدت سه سال آزمایشی بود و مجدداً 3.5 سال دیگر تمدید شد. قانون ارتقای نظام سلامت اداری ظرفیت‌های خوبی دارد؛ ماده 2 و 5 که مربوط به محرومیت‌هاست، ماده 6 که رئیس قوه باید یک قاضی تعیین کند و 8 سازمان و وزارتخانه عضو دارند که دبیرخانه آن در سازمان بازرسی است.

وی توضیح داد: در خصوص ارتقای نظام سلامت اداری، هیأتی را دیروز تشکیل دادیم، ابلاغ قاضی را آیت‌الله آملی لاریجانی صادر کرد و رئیس به همراه نائب رئیس و دبیر هم تعیین شده که طی آن، خیلی از مسائل را می‌توانیم حل کنیم.


١٦:٥٥ - چهارشنبه ٢ تير ١٣٩٥    /    شماره : ١٨٤٩    /    تعداد نمایش : ٦١٢٠شعار سال ۱۳۹۹: جهش تولید
گزارش تصویری
محتويات مرتبط
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است