صفحه اصلی > اخبار > اخبار برگزیده 


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس قوه قضاییه: نظارت، جزء لاینفک حکمرانی خوب است/ مدیریت بدون نظارت معنا ندارد/ توسعه نظارت الکترونیک ضروری است

رئیس قوه قضاییه: نظارت، جزء لاینفک حکمرانی خوب است / مدیریت بدون نظارت معنا ندارد / توسعه نظارت الکترونیک ضروری است
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه هیچ مشکل غیرقابل‌حلی در کشور نداریم، خطاب به دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور گفت: با حمایت قاطع و تشویق مداوم، اجازه ندهید یک مدیر شجاع قوی که در جهت دور زدن تحریم‌ها و خدمت به مردم تلاش می‌کند، دچار سستی و تردید شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در آیین نکوداشت سی و هشتمین سالروز تأسیس سازمان بازرسی کل کشور، اربعین را نماد و نمود ماندگاری عاشورا و پرچم برافراشته فرهنگ عاشورایی در همه لایه‌های زندگی و شئون اجتماعی انسان دانست و تصریح کرد: باید وجود مقدس اباعبدالله الحسین(ع) را الگویی برای تمدن سازی نوین در جامعه قرار دهیم.
رئیس قوه قضاییه در ادامه، یاد و خاطره کسانی را که در ادوار گوناگون در سازمان بازرسی کل کشور تلاش کرده‌اند گرامی داشت و افزود: چهره‌های مختلفی در سازمان بازرسی در جهت شکل دادن این سازمان نقش ایفا کردند. چه آنانی که در قید حیاتند که خداوند به آنان توفیق مرحمت کند و توفیقشان را افزون کند چه آنانی که سر به تیره تراب بردند و نیستند. خداوند متعال ان‌شاءالله که آنان را قرین رحمت واسعه خود قرار دهد. مرحوم آقای حاج عباس شیرازی، آقای حاج هادی مروی، یاد مرحوم آقای ولی‌الله خبره، آقای شیخ مهدی نادری، حاج حبیب مقیسی و بسیاری از دوستان عزیزی که در این سازمان بودند آقای سید عبدالرحیم خلخالی و کسانی که در این سازمان حقیقتاً در بدنه سازمان که در ذهن ما هست شبانه‌روز در سازمان بازرسی تلاش کردند و این سازمان را ارتقا دادند و تلاش و ثمرات زحمات آن‌ها امروز شاهد آن هستیم. خداوند متعال همه آن‌ها را سر سفره اباعبدالله الحسین(ع) مهمان کند ان‌شاءالله.
رئیس قوه قضاییه گفت: در بخش نظارت و بازرسی قبل از آنکه نیاز به بیان دلایل نقلی باشد، به حد کافی دلایل عقلی وجود دارد. تضمین اجرای قانون و تضمین حق‌الله و حق‌الناس در گرو مراقبت و نظارت علی‌الدوام است که هرگز نباید از آن غفلت کرد.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه بدون نظارت، مدیریت هیچ مدیری قابل تعریف نیست، ادامه داد: همه مدیران در همه سطوح باید بر مجموعه خود نظارت کنند. امروز اگر بخواهیم در جامعه عدالت را به معنای اجرای قانون تعریف کنیم، اولین ضامن اجرای قانون، خود اشخاصند و خودکنترلی، قوی‌ترین و کارآمدترین نظام کنترلی است.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه گسترش اخلاق از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از جرایم و تخلفات در نظام اداری کشور است، اظهار کرد: دومین ضمانت اجرای عدالت و قانون، گسترش نظارت‌های مردمی یا همان امربه‌معروف و نهی از منکر است. اگر این حساسیت از جامعه رخت بربندد و اجرای آن سست شود، به تعبیر امیرالمؤمنین(ع) باید شاهد تسلط شرار باشیم.
آیت‌الله رئیسی گفت: دستگاه‌ها باید از انتقادات مردم، رسانه‌ها، دلسوزان و مصلحان استقبال کنند. ما هر جا به مردم میدان داده‌ایم، ضرر نکرده‌ایم. بر این اساس، سازمان‌های مردم‌نهاد باید مورد توجه جدی باشند زیرا کمک خوبی برای مدیران و دستگاه‌های نظارتی هستند.
رئیس قوه قضاییه از مجلس خواست که قانون ارتقای سلامت نظام اداری را تمدید کند و خاطرنشان کرد: این قانون می‌تواند تضمین‌کننده سلامت اداری باشد. به قانون رسیدگی به تخلفات اداری نیز باید توجه شود. این قانون نباید فقط نسبت به افراد ضعیف بلکه نسبت به همه باید به‌صورت جامع اجرا شود.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه فعال ساختن چشمان نظارتی درون‌سازمانی از جمله مجموعه‌های حراست، نقش مهمی در جلوگیری از فساد دارد، تصریح کرد: بسیاری از فسادها و کژی‌ها محصول اقدام یک‌شبه و یک‌ماهه نیست بلکه محصول چشم بستن مستمر در طول یک زمان مشخص است؛ لذا باید به ارقام پایین هم حساس بود که تبدیل به ارقام نجومی نشود.
رئیس قوه قضاییه، نظارت را جزء لاینفک حکمرانی خوب دانست و افزود: ممکن است در جامعه سؤال شود که این مفاسد چگونه شکل گرفته است. اگر به هر دلیلی دستگاه‌های درون‌سازمانی غفلت کردند، سازمان‌های برون دستگاهی نباید غافل شوند. توسعه نظارت الکترونیک می‌تواند نظارت را بر امور مختلف به‌صورت برخط و لحظه‌ای کند. بر هر بخشی از دولت که می‌خواهد به بخش خصوصی امتیازی دهد، باید مراقبت مضاعفی اعمال شود.
آیت‌الله رئیسی گفت: حضور سازمان بازرسی کل کشور برای جلوگیری از فساد و صیانت از مدیران است، نه‌فقط برای مقابله با فساد. مهم‌ترین مسأله در این زمینه، اصلاح ساختارهاست. در گام دوم انقلاب و با توجه به تأکیدات هفت محوری رهبر معظم انقلاب، به‌هیچ‌عنوان مردم و نظام برخی کاستی‌هایی را که در ادوار گذشته بوده است، نمی‌پذیرند. تحول مورد تأکید مقام معظم رهبری به معنای دیدن همه کاستی‌ها و نواقص و تلاش مجاهدانه برای رفع آن‌هاست.
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم توسعه نظارت الکترونیک و حضور گسترده بازرسان در میدان، نظارت گریزی را برای مدیران یک ضد ارزش دانست و یادآور شد: ما باید به خداوند متعال، ارباب‌رجوع، عموم مردم و دستگاه‌های نظارتی پاسخگو باشیم. حتماً شفافیت به دستگاه‌های نظارتی برای خوب مراقبت کردن، به مدیران برای خوب اداره کردن و به مردم برای خوب رصد کردن کمک می‌کند.
آیت‌الله رئیسی افزود: در دوران توفیق خدمت به آستان مقدس علی ابن موسی‌الرضا(ع)، همیشه از بخش اقتصادی آستان به‌عنوان یک جعبه سیاه سؤال می‌شد. گفتم این بخش باید شفاف شود. سازمان اقتصادی آستان به نحوی پشت ویترین قرار گرفت که موجب اعتمادسازی شد. البته کسی هم ما را موظف به این کار نکرده بود اما برای ارتقای اطمینان مردم، آن را مفید می‌دانستیم. این شفافیت حتی باعث افزایش نذورات و موقوفات شد.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه مدیران بدانند شفافیت نه در شعار بلکه در عمل، هم به نفع خود دستگاه‌هاست و هم عملکرد دستگاه‌های نظارتی را تسهیل می‌کند، اظهار کرد: توسعه اقتصادی را در گرو امنیت اقتصادی و امنیت اقتصادی را در گرو مبارزه با فساد می‌دانیم. کارآفرینی و سرمایه‌گذاری نیز منوط به روابط سالم اقتصادی است.
رئیس قوه قضاییه، تعامل دستگاه‌های نظارتی سه قوه را بسیار در جهت هم‌افزایی مؤثر دانست و گفت: گزارش‌های دستگاه‌های نظارتی باید خیرخواهانه باشد و پیشنهادات با دارا بودن ضمانت اجرای مناسب، در جهت اجرای صحیح قانون به مرحله اجرا درآیند. دستگاه قضایی نیز باید به نحوی عمل کند که بازرسان، انگیزه بیشتری بیابند.
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، توجه به ترک‌فعل‌ها را در کنار توجه به فعل‌ها بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: بسیاری ترک‌فعل‌ها، به‌مراتب خسارت‌بارتر از فعل‌هاست. همه باید در هر زمانی نسبت به دوران مدیریت خود پاسخگو باشند. در سیل فروردین‌ماه که چند استان را درگیر کرد، گزارش‌ها نشان می‌دهد که بازرسان ما نسبت به برخی ضرورت‌ها از جمله لایروبی، رسوب‌زدایی و ... از قبل هشدار داده بودند. بر همین اساس می‌بینیم در استان‌هایی که آمادگی وجود داشت، خسارت کمتری وارد شده است؛ لذا باید این ترک فعل‌ها مورد توجه همه باشد.
رئیس قوه قضاییه بر لزوم حمایت قاطعانه از مدیران قوی و شجاعی که تحریم را دور می‌زنند، تأکید کرد و افزود: اجازه ندهید مدیر شجاع، نترس و قوی در میدان دچار سستی و تردید شود. حمایت از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان فعال نیز وظیفه همه ماست. کارآفرین و سرمایه‌گذار باید بداند که کارش در این کشور سریع انجام می‌گیرد. باید تمام بخش‌ها ترتیبی اتخاذ کنند که کار سرمایه‌گذار و کارآفرین تسهیل شود. این در گروی آن است که اگر با مانع بی‌مورد و بیجایی مواجه شدند، فوراً رفع شود تا رونق تولید را شاهد باشیم.
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر لزوم تشویق مدیران شجاع، شناسایی ساختارهای فسادزا را از اولویت‌های کار سازمان بازرسی دانست و گفت: اگر دستگاه‌های اداری و سازمان‌های مسئول کار خود را به‌موقع و به‌جا انجام دهند یقین بدانید شاهد کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی خواهیم بود.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه ناهنجاری‌های اجتماعی، فرهنگی و... با اقدام جهادی قابل رفع است، خاطرنشان کرد: دفاع از حریم کشور و حرم اهل بیت(ع) نشان داد که کارهای ناممکن به دست نیروهای توانمند ما ممکن می‌شود؛ بنابراین معتقدیم دغدغه‌های مردم نیز با همین توانمندی قابل رفع است. هیچ مشکل غیرقابل حلی در کشور نداریم منتها باز کردن گره‌ها با دستان توانای ملت بزرگ ایران امکان‌پذیر است، نه توسط کشورهای خارجی.
بر اساس این گزارش، آیت‌الله رئیسی همچنین در نشست تخصصی با مدیران سازمان بازرسی کل کشور، پس از شنیدن نقطه نظرات و دیدگاه‌های برخی مدیران این سازمان، از زحمات مدیران و کارکنان سازمان بازرسی قدردانی کرد و گفت: از تجربیات افراد پیشکسوت باید در جهت ارتقای کار سازمان بازرسی کل کشور استفاده کرد؛ البته این تجربیات باید در کنار به‌کارگیری نوآوری‌ها و فناوری‌ها باشد.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه سرمایه سازمان بازرسی کل کشور، نیروی انسانی کارآمد است، ادامه داد: کاری که باید در دوره تحول انجام گیرد آن است که ساختارها و فرآیندهای سازمان متناسب با نیازها و موضوعات روزآمد شود.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به نظام برنامه‌ریزی در سازمان بازرسی اظهار کرد: برنامه باید به نحوی بتواند رشد کند که یک نگاه راهبردی بر آن حاکم باشد یعنی علاوه بر عملکردهای سازمان‌ها، راهبردها نیز مورد بازرسی قرار گیرد. این نیازمند یک نگاه مسأله محور است تا به نقطه‌ای راهگشا برای مدیران برسد که هم‌زمان با بازرسی مصداقی، نظارت راهبردی هم صورت گیرد.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نیروی موجود در سازمان باید علاوه بر تجربه و تخصص، با نگاه جهادی و انقلابی فعالیت کند، اظهار کرد: اگر این روحیه نباشد، آثار آن کاملاً مشخص می‌شود. حرکت جهادی به معنای گام برداشتن هدفمند و تلاش برای برداشتن موانع است. امروز دشمن شما ظلم به مردم، فساد و ناکارآمد جلوه دادن نظام است و بدخواهان نیز در این آتش‌ها می‌دمند منتها ما با عملکرد خود نباید اجازه میدانداری به دشمن بدهیم.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه امروز بسیاری از کاستی‌ها در کشور ما بزرگنمایی می‌شود، بر لزوم تقویت نظارت‌های درون‌سازمانی تأکید کرد و افزود: باید مراقب سلامت نیروها بود. بر همین اساس ارتقای سلامت درون سازمان بازرسی و نظارت بر ناظران و بازرسی از بازرسان بسیار اهمیت دارد.
رئیس قوه قضاییه در ادامه بر لزوم جانشین پروری، تربیت نیرو و کادرسازی تأکید کرد و با بیان اینکه میدان دادن به جوانان به معنای پیرزدایی نیست، تصریح کرد: میزان گزارش‌ها و مراجعات مردمی به دستگاه قضایی افزایش‌یافته است. امروز در مردم، یک روح امید ایجاد شده است. اگر این مراجعات و گزارش‌ها مورد توجه قرار گیرد، امید ارتقا می‌یابد وگرنه ناامیدی بدتر از گذشته شکل می‌گیرد.
آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: همه باید با یک کار جهادی، وقت بگذارید و اجازه ندهید که خواسته‌های مردم بایگانی شود یا بدون پاسخ بماند. کسی که به ما نامه می‌نویسد، نه شوخی دارد و نه وقت اضافی دارد. اصل بر آن است که هر کس مکتوب، حضوری یا به‌صورت دیجیتال پیامی را به ما می‌رساند، اظهاراتش از سر دغدغه و درد است و نباید نادیده گرفته شود. تأکیدم این است که نگذارید ناامیدی بر ذهن مردم غلبه کند.
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت شکل‌گیری یک نیروی واکنش سریع در سازمان بازرسی برای پیگیری فوریت‌های بازرسی، یادآور شد: گاه فرصت ارائه یک گزارش مستوفی نیست و لازم است گاهی یک صفحه گزارش را به‌صورت خلاصه بنویسید تا موضوع شرح داده شود و زمینه پیگیری از بین نرود.
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر لزوم همکاری و تعامل بازرسان با نیروهای وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه، تصریح کرد: گزارش‌های بازرسان باید به لحاظ قضایی متقن، مستدل و کارشناسی شده باشد.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه اولویت سازمان بازرسی همان اولویت‌های کشور است، به رونق تولید به‌عنوان اولویت مورد تأکید مقام معظم رهبری در سال 98 اشاره کرد و گفت: امروز بررسی موانع تولید در مقام عمل، اولویت سازمان بازرسی کل کشور است.
آیت‌الله رئیسی در پایان خاطرنشان کرد: عملکرد سازمان بازرسی باید پیشگیرانه و هشداردهنده باشد تا نظام اداری کشور عادلانه شود.


١٦:٣٤ - چهارشنبه ١٧ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٤٠٩٣    /    تعداد نمایش : ٤٤٥شعار سال ۱۳۹۸: رونق تولید
گزارش تصویری
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است