صفحه اصلی > اخبار > اخبار برگزیده 


  چاپ        ارسال به دوست

قاضی سراج در جلسه تودیع اعضای سابق هیأت منصفه مطبوعات استان تهران:

اکثر رسانه‌ها در چهارچوب قانون عمل کرده‌اند

جلسه تودیع اعضای هیأت‌منصفه مطبوعات استان تهران با حضور قاضی سراج نماینده رئیس قوه قضائیه در تعیین اعضای هیأت‌منصفه مطبوعات سراسر کشور برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، قاضی سراج در این جلسه که با حضور اعضای هیأت‌منصفه مطبوعات استان تهران در محل سازمان برگزار شد، با تشکر از اعضای هیأت‌منصفه مطبوعات تهران و استان‌ها گفت: بنده به عنوان نماینده رئیس قوه قضائیه در هیأت نظارت بر مطبوعات و همچنین نماینده رئیس قوه در تعیین اعضای هیأت‌منصفه مطبوعات سراسر کشور حامل سلام گرم و تشکر حضرت آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس محترم قوه قضائیه برای تک‌تک اعضا هستم.

نماینده قوه قضائیه در تعیین اعضای هیأت‌منصفه مطبوعات سراسر کشور گفت: هیأت‌منصفه مطبوعات در تمام استان‌ها برای یک دوره دوساله در مهرماه امسال انتخاب‌شده‌اند و از این بابت برای 441 نفر در کل کشور احکام صادر و ابلاغ‌شده و به‌این‌ترتیب هر استان 14 نفر و در استان تهران 21 نفر اعضای هیأت‌منصفه تعیین شدند.

قاضی سراج با تأکید بر اهمیت بیشتر هیأت‌منصفه مطبوعات امسال نسبت به سال‌های گذشته گفت: فضای مجازی و سایبر در دوره‌های گذشته به وظایف هیأت‌منصفه مطبوعات اضافه‌شده بود و امسال علاوه بر رسانه‌های مکتوب، فضای مجازی و سایبر و همچنین جرم سیاسی نیز به هیأت‌های منصفه مطبوعات محول شده که از این بابت، اهمیت این هیأت افزایش و وظایف اعضا سنگین‌تر شده و اعضا باید با دقت نظر بیشتری در جلسات حضورداشته باشند.

وی بابیان اینکه اکثر قریب به‌اتفاق رسانه‌ها در چهارچوب قانون عمل کرده‌اند، ادامه داد: آمار دوره گذشته نشان می‌دهد تذکراتی که از ناحیه هیأت نظارت بر مطبوعات و هیأت‌منصفه مطبوعات به رسانه‌ها داده شد، مؤثر واقع شد و تقریباً اکثر قریب به‌اتفاق رسانه‌ها در چهارچوب قانون عمل کرده‌اند.

نماینده قوه قضائیه در هیأت نظارت بر مطبوعات خاطرنشان کرد: در استان تهران هیأت‌منصفه مطبوعات 157 جلسه و 142 پرونده داشت که از این تعداد، برای 94 پرونده رأی برائت و برای 48 پرونده رأی محکومیت صادر شد. بااین‌همه حتی یک مورد محکومیت منجر به حبس و زندان نداشتیم. این باعث شده که رسانه‌ها به خاطر منصفانه عمل کردن شما و دادگاه و همکاران قضایی، بیشتر قانون را رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون هیأت نظارت مطبوعات به بیش از 7 هزار رسانه مجوز داده است، گفت: باوجوداین همه رسانه ظرف دو سال گذشته، 142 پرونده یعنی سالی 71 پرونده به دادگاه آمده است که خوشبختانه با تعامل هیأت‌منصفه مطبوعات و همکاری رسانه‌ها هیچ مورد نداشتیم که منجر به حبس شده باشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رحیمیان رئیس هیأت‌منصفه مطبوعات استان تهران نیز ضمن تشکر از اعضا گفت: اگرچه در خیلی از دوره‌ها، در جلسات با کمبود اعضا و عدم حدنصاب مواجه بودیم ولی در دوره فعلی اکثر جلسات با درصد حضور بالا برگزار و موضوعات با دقت پیگیری شد و احکامی که صادرشده عمدتاً همسو با رأیی بوده که اعضا در هیأت‌منصفه داده‌اند.

وی در بخش دیگر از همکاری قضات رسیدگی‌کننده پرونده‌ها و همچنین نماینده دادستان تقدیر و تشکر کرد.

رحیمیان با بیان اینکه هیأت‌منصفه مطبوعات جزو افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است افزود: در جمهوری اسلامی ایران مطبوعات از آزادی کامل برخوردار هستند؛ به‌نحوی‌که این آزادی در کشورهای غربی به این صورت نیست. در کشور ما تلاش شده در هیأت‌منصفه مطبوعات با حضور گرایش‌های مختلف، مسائل را بررسی کرده و به این لحاظ وجود هیأت‌منصفه در عرصه مطبوعات یقیناً جزو افتخارات مهم جمهوری اسلامی است.

در ادامه این نشست کسائیان دبیر هیأت‌منصفه مطبوعات استان تهران با اشاره به فعالیت‌های دوساله این هیأت گفت: در دوره اخیر جمعاً 157 جلسه در شعب مختلف دادگاه‌های کیفری شرکت داشته‌ایم که از این بابت از معاونت قضایی دادگستری کل استان تهران، آقای افتخاری که تعامل مجدانه با هیأت منصفه داشته‌اند صمیمانه تشکر دارم.

کسائیان تأکید کرد: از بین عناوین مجرمانه، نشر اکاذیب با 57 مورد در صدر اتهامات و انتشار مطالب خلاف واقع با 54 مورد بیشترین عناوین اتهامی را داشتند.

وی گفت: یادآوری می‌شود که به‌غیراز شکایات علیه مدیران مسئول رسانه‌ها، 14 مورد نیز به اتهامات نویسندگان مطالب رسیدگی و اعلام نظر شد و گفتنی است 10 مورد از شکایات با اعلام رضایت شاکی متوقف شد.

دبیر هیأت‌منصفه مطبوعات استان تهران خاطرنشان کرد: هیأت‌منصفه مطبوعات استان تهران با در نظر گرفتن کیفیت دفاعیات و نوع قصور یا تقصیر متهمان از 157 جلسه محاکمه اصحاب رسانه، در 99 مورد متهمان را مجرم ندانسته که در تاریخ مطبوعات ایران و شاید جهان کم‌نظیر و نشان‌دهنده آزادی عقیده و بیان در نظام جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود. اعضای هیأت‌منصفه مطبوعات از 58 مورد مجرمیت متهمان نیز 37 نفر را مستحق تخفیف دانسته‌اند که از این بابت نظر همه همکاران بر ارشاد و رأفت اسلامی و هدایت اهل رسانه استوار است.


١٧:٤٦ - شنبه ٦ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧٣١    /    تعداد نمایش : ٥٤٨١شعار سال 97
گزارش تصویری
محتويات مرتبط
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است