صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

بازرس‌کل گیلان: همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی مخاطب اصلی فرمان اجرای اقتصاد مقاومتی هستند

بازرس‌کل گیلان: همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی مخاطب اصلی فرمان اجرای اقتصاد مقاومتی هستند
به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، در راستای بررسی موضوعات مختلف شبکه بانکی استان گیلان و واکاوی دقیق مشکلات و تنگناهای موجود در اجرای بهینه طرح‌های بانکی و بیان انتظارات متقابل دراین شبکه گسترده مالی و اعتباری، جلسه‌ای با حضور مدیران بانک‌های عضو شورای هماهنگی بانک‌ها و مدیران نظارتی و قضائی استان گیلان در محل دبیرخانه کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان برگزار شد.
سیف‌الله مسرور بازرس‌کل استان گیلان در این جلسه ضمن تشریح اهداف کلی سازمان بازرسی، به نقش مهم و راهبردی بانک‌ها در توسعه و رونق اقتصادی اشاره کرد و اظهار داشت: بانکها علی‌رغم برخورداری از موقعیت بنگاه‌های اقتصادی بزرگ در کشور، رکن اصلی در اقتصاد محسوب نمی‌‌شوند بلکه هماهنگ‌کننده و تسهیل کننده امور اقتصادی هستند اگرچه در کشور بانک محور هستیم ولی انتظار عمومی از بانک‌ها بالاست و از طرفی بانک‌ها توانایی محدودی دارند.
رئیس شورای دستگاه‌های نظارتی استان در ادامه به پدیده مطالبات معوق و ارقام بالای این مطالبات نیز اشاره کرد و گفت: در این پدیده با میزان ناچیز وصول مطالبات نقدی مواجه هستیم و عمدتاً تغییر سرفصل و تعیین تکلیف مقطعی در بانکها صورت می‌گیرد که خود نیز با آسیب‌های همراه است و باید در این خصوص چاره‌اندیشی شود.
بازرس کل گیلان با اشاره به اهمیت و ضرورت توجه همگان به موضوع اقتصاد مقاومتی، از نقش کمرنگ و غیرمؤثر بانکهای خصوصی انتقاد کرد و افزود: مخاطب این فرمان مهم و راهبردی همه دستگاه‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری در همه بخشهای دولتی و خصوصی و نیمه خصوصی هستند و این کم‌توجهی در برخی از بخش‌ها زیبنده نیست.
مسرور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها در قالب طرح‌های رونق اقتصادی، گفت: در این مسیر بانکها نباید از محل پرداخت این تسهیلات مطالبات خود را از بنگاه‌های اقتصادی وصول نمایند و این امر مغایر با اهداف پیش‌بینی شده در این طرح‌ها است و باید در این رویه بازنگری شود.
وی با اشاره به مهم‌ترین ویژگی‌ها و جنس کار در محیط‌های مالی توصیه کرد در وصول مطالبات بانک‌ها باید برحسب میزان و وضعیت بدهی مدیونین اقدام نموده و وصول مطالبات به فراخور این اوضاع صورت پذیرد و در جای خود مماشات و جدیت لازم صورت پذیرد.
پیش از پایان این نشست هرکدام از اعضای جلسه به طرح دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند و انتظارات خود را از مسئولین نظارتی و قضایی بیان کردند.

 


١٤:٣٤ - شنبه ٥ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٢٨٧٦    /    تعداد نمایش : ٥٦٤٠هفته پژوهش و فناوری گرامی‌باد
گزارش تصویری
محتويات مرتبط
 بازدید میدانی بازرس کل گیلان از مراکز پیام و دیسپاچینگ گاز و برق استان (خبر)
 بازرس کل گیلان: در سال گذشته از تضییع بیش از 44 میلیارد تومان بیت المال جلوگیری شده است (خبر)
 بازرس کل گیلان: مقابله با فساد با وجود تفکر و روحیه بسیجی همراه با توفیقات مضاعف خواهد بود (خبر)
 بازرس کل گیلان: حمایت از سرمایه‌گذاری مولد و مؤثر از وظایف دستگاه‌های نظارتی است (خبر)
 بازرس کل گیلان: در انجام بازرسی‌ها از دستگاه‌های اجرایی پیش‌داوری جایگاهی ندارد (خبر)
 تأمین اعتبارات در حوزه‌های حمایتی و معاضدتی مهم و ضروری است (خبر)
 بازرس کل گیلان: اجرای فرامین مهم و راهبردی پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب در دستور کار جدی بازرسی کل گیلان قرار می‌گیرد (خبر)
 بازرس‌کل گیلان: سهل‌انگاری و سوء مدیریت منجر به تضییع بیت‌المال نیز از مصادیق جرائم کیفری محسوب می‌شود (خبر)
 دیدار بازرس کل و همکاران بازرسی گیلان با خانواده شهیدان نهی قناد در واپسین روزهای سال (خبر)
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است